Ajalugu

Estonia Spa ühendab mineviku ja tänapäeva

Tänane Estonia Spa Hotels AS on läbi aegade kandnud nime Sanatoorium nr 1 ja sanatoorium Estonia. Estonia Spa juured ulatuvad aga Pärnu esimese supelasutuseni – nüüdseks on kuurorditraditsioonid juba 176 aastat vanad.

Kui 1838. aastal avatud supelasutuses pakuti peamiselt võimalust kümmelda ja veemõnusid nautida, siis esimene ravikuurorti hoone avati Pärnus aastal 1890. Just siis hakati pakkuma mudaravi, aga ka mitmeid mineraal- ja rabavanne, ning tehti ka elektriravi. Pärnust sai toonase tsaari-Venemaa üks lemmikkuurorte. Kuigi rahvast meelitas Pärnusse ka merevesi ja kena linnake, ei jäetud kuurorti arendamist unarusse. Üsna pea pakuti Pärnus abi verevaesuse, reuma, podagra, südamehäirete ning närvisüsteemi hädade vastu. Suhkruhaigus, naistehädad, luu- ja liigeste haigused – Pärnu targad arstid ja 20. sajandi alguse moodne tehnika pakkus kõige vastu leevendust.

Kuigi esimene maailmasõda puudutas ka Pärnut ja sealset kuurortielu, ei jäädud – nüüd juba Eesti vabariigis – käed rüpes istuma, vaid kuurortielu taastati endises hiilguses. 1927. aastal avas ravikuurort taas uksed.

Uus kord ja uued peremehed, kes Eestisse 1940. aastal saabusid, ei jätnud ka sanatooriume puutumata. Pärnu esinduskuurort muudeti Eestimaa Ametiühingute Keskliidu puhkekoduks, Saksa okupatsiooni ajal oli see Saksa sõjaväe puhkekodu, 1944. aastal aga algasid taas ümberkorraldused. Pärnu kuurortidest sai üleliidulise ametiühingusüsteemi puhkekodude ja raviasutuste osa.

Sanatoorium Estonia töörahva teenistuses

Kuigi ajad olid rasked, suudeti Pärnus siiski osaliselt taastada endised ravivõimalused. 1945. aastal avati uuesti mudaravila. Eriti populaarne oli rabavann. Säilinud on dokument, kus antakse Sanatooriumide Vabariiklikule Valitsusele teada: „Raba läheb nii suurel arvul, et meie ei jaksa seda autoga vedada.“ Seega palutakse raba Tootsist Pärnusse vedamiseks võimaldada vaguneid. Kui tänased spaakülalised saavad nautida hõrke hommikusööke ja rikkalikke lõunaid, siis pärast sõda nuputasid sanatooriumi kokad koos ülejäänud rahvaga, kust toidukraami saada. Püüti kala, mida vahetati maapiirkondades kartuli ja liha vastu – käsi pesi kätt.

Aastast 1947 kandis tänane Estonia nime Sanatoorium nr 1, Estonia nimeni jõudmiseks kulus veel 15 aastat. Aastal 1962 saidki kõik Pärnu sanatooriumid numbrite asemel nimed, nr 1 ehk esindussanatoorium ristiti uhkelt Estoniaks. Sellest ajast hakkas Estonia tegutsema ka baassanatooriumina ehk juhtis kõiki ENSV Kuurortide Valitsemise Nõukogule alluvaid ravi- ja puhkeasutusi.

Puhka „Rahus“!

1960. aastatel läks sanatooriumis käimine töörahvariigis väga moodi, tuusikud olid kõrges hinnas ning rahaga võrdväärne ekvivalent. Ja mida kümnend edasi, seda enam populaarsus kasvas. Ka ravivõimalusi uuendati ja arendati. Estoniast ehk esisupelasutusest astus oma visiidil läbi isegi toonane Soome president Urho Kaleva Kekkonen.

Sanatooriumisse tuldi üle kogu Nõukogude Liidu. Toona polnud tubades erilist glamuuri ega luksust – ööbiti kolme-neljakesi ühes toas ning jagati omavahel ka toa ainukest luksasja – kraanikaussi. Duširuum ja WC asusid koridoris ning olid kogu korruse peale ühised. Tuusiku pikkus oli 24 päeva ning lisaks mudavannidele ja veeprotseduuridele nautis töörahvas Pärnu võlusid ka vabal ajal. Kuurordiromansid olid täiesti tavaline nähtus, kuigi sanatooriumis oli kord karm nagu sõjaväes. Valveõde tegi õhtuti tubades ringkäigu ja iga külaline pidi viksilt oma toas olema ning külalisi ei tohtinud tubades kindlasti viibida.

Aga et inimene teeb ikka seda, mida ei tohi, siis sattus valveõde oma ringkäikude ajal sageli peale ka pikantsetele olukordadele. Küll peitis austaja end siis kas riidekappi või lahkus sanatooriumist akna kaudu. Valveõelt oodati pärast ringkäigu lõppu aga igal õhtul ka raportit!

Ravimas käidi kutsehaigusi. Kaevurite seas oli sanatoorne ravi nii popp, et 1970. aastatel kandis üks hoone suisa nime Kaevur. Teine Estonia korpus aga oli tuntud kui Rahu. Sellest ka väljend – Puhka „Rahus“! Tollel kaugel ajal muutus kõik, mis vähegi hea oli, kiiresti defitsiidiks. Näiteks pakuti ka toona sanatooriumis massaaže, aga et ressurss oli väike, ei jätkunud seda kaugeltki kõigile. Defitsiidiks oli ka veealune massaaž ja osokeriit ehk soojusravi mägivahaga.

Arstidele oli kõrgemalt poolt jagatud teatud kogus talonge protseduuride kohta, mida nad siis vajadusel jagasid neile, kes seda ravi vajasid.

Tänased võimalused

Koos Eesti taasiseisvumisega muutus ettevõte Taastusravikeskus Estonia AS-ks, mille ainuomanikuks on Pärnu linn. 2002 – 2014 aastatel tegutses Estonia kolmes majas: Pargi maja, Roheline maja ja Valge maja. 2008. a avati Pargi maja juurdeehitusena sauna- ja basseinikeskus Termid.

Tänaseks on ettevõtte ärinimeks saanud Estonia Spa Hotels AS. Estonia Spa Hotels läheb uuele aastale vastu muudatustega ja arendab välja kaks spaakontseptsiooni. Rahvale juba tuttav Pargi maja jätkab oma tuntud headuses senist ravispaa suunda, muutunud on ainult nimi ja logo. Pargi maja uueks nimeks sai ESTONIA Medical Spa & Hotel. Siin puhates on võimalik osa saada arstide kompetentsist, teenindajate vilumusest ning Termide saunadest ja veemõnudest. Uue aja spaameditsiinil on pakkuda palju uusi võimalusi, ravipaketid sisaldavad arsti konsultatsiooni ning ravikaardi koostamist ja sellele vastavalt ka protseduure. Erinevad massaažid, liikumisravi, füsioteraapia, vesiravi, soojusravi, lokaalset külmravi, soolakambriravi ja valgusravi. Neile lisaks saab abi see, kes hädas tselluliidiga või nahaprobleemidega. Võimalik on teha erinevaid meditsiinilisi uuringuid.

Roheline maja ja Valge maja suleti 2014 sügisel ning nende asemel avati peale põhjalikku renoveerimist 2015. a juulis uue kontseptsiooniga kuurorthotell ESTONIA Resort Hotel & Spa. Uues kuurorthotellis on 106 kõigi mugavustega nelja tärni tasemele vastavat hotellituba. Nelja tärni hotellimugavused on siin ühendatud eestimaiste spaa- ja saunamõnudega.
Hotelli spaa- ja konverentsimaja 1. korrusel asub konverentsikeskus enam kui 300 külalisele. 2. ja 3. korrusel on külastajate kasutuses ainulaadne spaa- ja saunakeskus koos aktiivspaaga, kus oma tervist, keha ja meelt saab tasakaalustada nii spaahoolitsusi nautides kui ka joogat või teisi liikumisviise harrastades.

Estonia Spa mõlemad hotellis ootavad kõiki, kes hoolivad endast ja oma tervisest ning kes soovivad puhata ja veemõnusid nautida!

Broneeri tuba